AFIRMACJE, CZY TO DZIAŁA?

Udostepnij

CO TO JEST?

Według słownika afirmacja oznacza „potwierdzenie czegoś”, „zgodę na coś” oraz „uznanie czegoś za dobre”.

W szerszym kontekście psychologicznym afirmacja oznacza regularne powtarzanie korzystnych stwierdzeń na tematy dotyczące siebie, innych ludzi oraz świata.

Afirmacja może być odebrana jako komunikacja z samym sobą.

CZY TO DZIAŁA?

Nie, ale w pewnym zakresie.

Wykazano w badaniach, że ważna jest mocna wiara w to co sie afirmuje.

Inaczej Afirmacja nie działa.

Afirmacja musi mieć silne podstawy rzeczywiste.

Przykładem jest placebo.

W placebo ważna jest świadomość pacjenta, że to jest prawdziwy lek.

Tak samo działa Afirmacja.

PSYCHOLOGIA HUMANISTYCZNA.

Skutecznością Afirmacji zajęto się w psychologii humanistycznej.

Wykonano mnóstwo badań w których wykazano skuteczność pozytywnego myślenia na różne aspekty życia człowieka.

Badanie: Seligman, M. E., Steen, T. A., Park, N., & Peterson, C. (2005) Temat: “Positive psychology progress: Empirical validation of interventions”

Wyniki: To badanie miało na celu zbadanie skuteczności różnych interwencji opartych na psychologii pozytywnej, takich jak pisanie dziękczynne, określanie mocnych stron i ustalanie celów życiowych.

Wyniki sugerowały, że te interwencje mogą prowadzić do poprawy samopoczucia i zwiększenia dobrostanu psychicznego.

INNE BADANIA.

  1. Badanie: Lyubomirsky, S., Sheldon, K. M., & Schkade, D. (2005) Temat: “Pursuing happiness: The architecture of sustainable change” Wyniki: Badanie wykazało, że trwałe zwiększenie poziomu szczęścia można osiągnąć poprzez systematyczne podejmowanie działań, takich jak wykorzystywanie swoich mocnych stron, podejmowanie celów i praktykowanie wdzięczności.
  2. Badanie: Emmons, R. A., & McCullough, M. E. (2003) Temat: “Counting blessings versus burdens: An experimental investigation of gratitude and subjective well-being in daily life” Wyniki: Badanie wykazało, że regularne praktykowanie wdzięczności może prowadzić do wzrostu poczucia dobrostanu psychicznego, zwiększenia pozytywnych emocji i zmniejszenia negatywnych emocji.
  3. Badanie: Fredrickson, B. L., & Losada, M. F. (2005) Temat: “Positive affect and the complex dynamics of human flourishing” Wyniki: Badanie wykazało, że stosunek pozytywnych do negatywnych doświadczeń (3:1) jest związany z wyższym poziomem dobrostanu psychicznego, większą elastycznością poznawczą i lepszymi relacjami społecznymi.
  4. Badanie: King, L. A. (2001) Temat: “The health benefits of writing about life goals” Wyniki: Badanie wykazało, że regularne pisane o celach życiowych może prowadzić do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, zmniejszenia objawów depresji oraz zwiększenia poczucia sensu i satysfakcji z życia.
  5. Badanie: Peterson, C., & Seligman, M. E. (2004) Temat: “Character strengths and virtues: A handbook and classification” Wyniki: Badanie skupiało się na identyfikacji i klasyfikacji charakterystycznych sił i cnot, które przyczyniają się do trwałego dobrostanu psychicznego. Wyniki pomogły zidentyfikować 24 uniwersalne siły charakteru, takie jak wdzięczność, ciekawość, odwaga i sprawiedliwość.

MOJE PODSUMOWANIE.

Powtarzanie pozytywnych słów, czyli Afirmacja, w celu wytworzenia odpowiedniej reakcji nie działa.

Wykazano jednak, że negatywne myślenie ma duży wpływ na człowieka.

Psychologia humanistyczna zajęła się tym dość naukowo.

Wykazała, że pozytywne myślenie czy też Afirmacja musi mieć podstawy.

Wtedy działa.

Co jest podstawą.

  1. Optymizm: Optymizm odnosi się do tendencji do postrzegania i interpretowania sytuacji w sposób pozytywny oraz wierzenia w pozytywne wyniki i przyszłość. Optymiści mają większą tendencję do znajdowania pozytywnych aspektów w trudnych sytuacjach i wykazują większą wytrwałość w dążeniu do celów.
  2. Wdzięczność: Wdzięczność odnosi się do doceniania i dostrzegania pozytywnych aspektów życia oraz wyrażania wdzięczności za nie. Praktykowanie wdzięczności może prowadzić do zwiększenia poczucia dobrostanu, zwiększenia pozytywnych emocji i lepszych relacji społecznych.
  3. Mocne strony charakteru: Psychologia pozytywna podkreśla identyfikację, rozwijanie i wykorzystywanie mocnych stron charakteru. Mocne strony to cechy i umiejętności, które są ważne dla naszego funkcjonowania i dają nam poczucie celu i satysfakcji. Wykorzystywanie mocnych stron może przyczynić się do większego dobrostanu i spełnienia.
  4. Celowanie w rozwój: Pozytywne myślenie opiera się na koncentrowaniu się na osobistym rozwoju i osiąganiu celów życiowych. Wytyczanie i dążenie do celów, które są zgodne z naszymi wartościami i pasjami, może przyczynić się do większego poczucia sensu i satysfakcji z życia.
  5. Pozytywne relacje społeczne: Relacje społeczne odgrywają istotną rolę w naszym dobrostanie psychicznym. Pozytywne myślenie angażuje się w budowanie i utrzymywanie zdrowych, wspierających relacji z innymi ludźmi. Relacje społeczne dostarczają wsparcia emocjonalnego, poczucia przynależności i pozytywnych interakcji.

ROBERT KLIMANN

Inne posty i wykłady, które mogą Ci się spodobać

Translate »
X