ARTYKUŁY

Udostepnij
  • CZĘŚĆ 5. TEORIA UCZENIA SIĘ I JEJ ZASTOSOWANIE W POPRAWIE SWOJEGO SAMOPOCZUCIA.
    MYŚLI i REAKCJE AUTOMATYCZNE. Każdemu z nas zdarza się czasami, że nagle bez wyraźnego powodu zaczyna czuć się smutny czy zalękniony. Wydaje się, że nie zdarzyło się nic, co mogłoby spowodować taką zmianę w naszym samopoczuciu, a jednak jest nam gorzej. Każdemu z nas zdarzało się również zadziałać automatycznie na jakąś sytuacje, w sposób jakiego nie znaliśmy, nierozpoznawalny i nielogiczny. Pojawiają się spontanicznie, nie wiążą się z naszymi wcześniejszymi rozważaniami, po prostu ni stąd ni zowąd zjawiają się w naszej głowie lub w naszej reakcji. Myśli te, są najczęściej sformułowane skrótowo, mają postać słów lub obrazów (na przykład „jestem beznadziejny”, „niczego nie potrafię”, wyobrażenie siebie stojącego przed ludźmi, którzy z nas szydzą). Przeważnie ich sobie, nie uświadamiamy za to wyraźnie odczuwamy powodowane przez nie emocje. Reakcje są najczęściej szybkie i automatyczne.
  • CZĘŚĆ 4. DLACZEGO MYŚLE CO MYŚLE?. ZNIEKSZTAŁCENIE POZNAWCZE.
    Każde zdarzenie ma swoje konsekwencje. Uczymy się na tych konsekwencjach, tworząc przyszłe automatyzacje poznawcze ( myślenia, snów, wspomnień, procesów) Uczenie się, jest procesem automatycznym, w którym uczestniczą nasze geny, charakter, osobowość, oraz czynniki zewnętrzne. Nabyte przez taką automatyzację zachowania, nie muszą być mądre ani przydatne. Maja być skuteczne. Nasz mózg dąży do skutecznej homeostazy organizmu i to przy jak najmniejszym zużyciu energii. Nasz mózg, nie kieruje się mądrością.
  • CZĘŚĆ 3. PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA POPRAWY.
    UdostepnijFacebookXPinterestEmailLinkedInWhatsApp CHOROBA JEST DLA CHORYCH. Początki psychiatrii, psychologii i psychoterapii to określanie człowieka jako chorego lub zdrowego. Doświadczenie i badania kliniczne potwierdziły, że ma to sens tylko dla pewnej grupy ludzi, posiadających silne symptomy chorobowe, lub ewidentne zmiany w mózgu. Większość osób, nie miała takich silnych dolegliwości, aby móc ich zakwalifikować do chorych psychicznie. Stworzono więc, koncepcje zaburzeń. Czyli niewielkich […]
  • CZĘŚĆ 2. ZMIEŃ PODEJŚCIE DO “SWOICH PROBLEMÓW”
    PODEJSCIE HUMANISTYCZNE DO SWOICH PROBLEMÓW. Lata rozwoju psychologii pozwoliły uskutecznić podejście do ” leczenia pacjenta” Humanistyczne podejście do człowieka. Podejście humanistyczne w psychoterapii pojawiło się jako reakcja na wcześniejsze dominujące modele terapeutyczne. Nie zrezygnowały z nich, ale ubogaciły je . Poprzednie podejdzie psychodynamiczne czy też behawioralne, skupiało się głównie na patologii i mechanizmach napędowych, Podejście humanistyczne dodało, doświadczeniu i potencjale jednostki. Również spojrzało na człowieka jako jednostkę rozwijającą się a nie pacjenta.
  • ZARZĄDZANIE STRACHEM, LĘKIEM, FOBIĄ I NEGATYWNYMI MYŚLAMI. CZĘŚĆ 1. ZROZUM SKĄD POCHODZĄ.
    UdostepnijFacebookXPinterestEmailLinkedInWhatsApp NIE MA ŚWIATA BEZ STRACHU, LĘKU, FOBII I NEGATYWNYCH MYŚLI. MÓZG. Negatywne myśli, strach, lęk i fobie, to naturalne zachowania z którymi człowiek spotyka się wielokrotnie w swoim życiu. Statystyki CEBOS na temat lęków pokazują, że każdy z ludzi miał incydent lekowy, czy też negatywne myśli w rożnych momentach https://robertklimann.com.pl/strach-lek-i-fobie/ Nie ma możliwości ucieczki przed takimi reakcjami. Dlaczego? Powodem […]
  • AFIRMACJE, CZY TO DZIAŁA?
    UdostepnijFacebookXPinterestEmailLinkedInWhatsAppCO TO JEST? Według słownika afirmacja oznacza „potwierdzenie czegoś”, „zgodę na coś” oraz „uznanie czegoś za dobre”. W szerszym kontekście psychologicznym afirmacja oznacza regularne powtarzanie korzystnych stwierdzeń na tematy dotyczące siebie, innych ludzi oraz świata. Afirmacja może być odebrana jako komunikacja z samym sobą. CZY TO DZIAŁA? Nie, ale w pewnym zakresie. Wykazano w badaniach, że ważna jest mocna wiara w […]
  • WSZYSCY MAMY ZABURZENIE OSOBOWOŚCI.
    Zaburzenie osobowości to najczęściej używane słowo w mediach społecznościach i portalach internetowych. Można tam wywnioskować, że świat jest pełen zaburzonych osób. Szczególnie zauważalne, jest określanie mężczyzn jako zaburzonych. Dlaczego tak jest, z czego to wynika? Powodem jest samo znaczenie zaburzenia osobowości, określone według Diagnostycznego i Statystycznego Podręcznika Zaburzeń Psychicznych (DSM) oraz w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD).
  • KOBIETA I MĘŻCZYZNA W WIELKIEJ WOJNIE IDEI.
    WIELKA WOJNA IDEI. Każdy, z użytkowników mediów, polityki, lub uczestniczący w życiu społeczeństwa, nie wiedząc o tym, uczestniczy w wielkiej wojnie idei. Nie mając świadomości, wspiera jedną lub drugą stronę.
  • CO ZROBIĆ Z FACETEM, KTÓRY NIE CHCE ZWIĄZKU? CZYLI BYCIE SINGLEM I NIE TYLKO.
    Wydaje się, że procesów społecznych jakie nastąpiły, nie da się zawrócić. Historia znanego nam świata, nie preferuje, nawet takiego sposobu załatwiania problemów. Nasz mózg stworzony jest bardziej do dawania sobie rady z problemami, niż nam się wydaje. Posiadamy naturalne narzędzia do podejmowania decyzji.
  • CZAS KOMUNIKACJI I POROZUMIEWANIA SIĘ.
    Rozwój technologii nie jest problemem. Problemem jest nasz brak umiejętności. Posiadając takie moce komunikacyjne, musimy nabywać wiedzy jak z nich korzystać. Nie możemy być biegli w poruszaniu się w świecie jak małe dzieci, lub nasi przodkowie. Mamy inne czasy i podejmujemy inne decyzje do innych sytuacji. Nabycie umiejętności komunikacji oraz porozumiewania się. Nabycie umiejętności weryfikacji czy informacja jest prawdziwa czy nie, staje się ważnym czynnikiem naszego szczęścia i zachowania dobrostanu emocjonalnego i fizycznego.
  • CO TO JEST MIŁOŚĆ?
    Jeśli na przykład kobieta chce zamieszkać w romantycznej bajce, a trafia na opowieść o wojnie, to najprawdopodobniej będzie niezadowolona. Inni z kolei wolą opowieść o wojnie i zanudziliby się na śmierć w romantycznej bajce… R. Sternberg
  • STRACH, LĘK i FOBIE.
    Czułem codziennie strach. Strach przed utratą statusu społecznego, strach przed chorobą, strach przed popełnieniem błędu, strach przed porażka, strach przed zranieniem emocjonalnym. Gdziekolwiek się obejrzę, zawsze jest powód do strachu. Najczęściej uciekałem przed tym. Filozofia miłości wydawała się bardzo atrakcyjna. Filozofia miłości mówiła ” Trzeba tylko, nie słuchać Ego oraz popatrzeć na swojego ducha i wtedy wszystko będzie dobrze” Okazało się to nieprawdą. Dużo lepiej jest działać jak zaakceptujesz swoją biologiczną prostotę. Biologiczne mechanizmy i zaczniesz z nich korzystać. Jeśli coś w zbudza strach to znaczy, że nie posiadasz umiejętności poradzenia sobie z tym na ten moment.
  • WŁASNE POCZUCIE WARTOŚĆ
    Posiadamy naturalną wartość, jako ludzie, którzy się urodzili i należą do gatunku inteligentnego. Wśród 4 milionów istniejących gatunków na ziemi, tylko człowiek stworzył cywilizacje, choć istnieją w naturze istoty bardziej zorganizowane, czy też szybciej usamodzielniające się. Mamy dar, urodziliśmy się w 100 proc pełni i wartościowi. Jednak z tworzeniem osobowości, następował proces tworzenia naszego Nabytego Poczucia Wartości. Najczęściej jest on negatywny, ponieważ wynika to z natury poznawania świata. Świat preferuje lek i strach oraz ograniczanie działań. W naturze jest to bezpieczne, ponieważ poza znanymi nam granicami, możemy po prostu być zjedzonym. Udowodniono, że zwierzęta nie będące naturalnymi łowcami i nie posiadające na danym terenie wrogów, nie umiały się odnaleźć, gdy taki wróg zaistniał. Nie uciekniemy, przed naszą naturą ale możemy ją sterować, tak jak sterujemy rzeką. Nie musimy z nią walczyć, możemy ja ukierunkować. Dlatego ćwiczenie własnego poczucia wartości, jest bardzo skutecznym działaniem.
  • DLACZEGO, NIE CHCE MI SIĘ, CZYLI JAK DOBRZE PODEJMOWAĆ DECYZJĘ.
    Po pierwsze musiałem przezwyciężyć wewnętrzną niechęć do podejścia naukowego w płaszczyznach typowo intuicyjnych. Istniała we mnie silna potrzeba szukania odpowiedzi, gdzie indziej niż w nauce. Okazało się, jednak, że nauka ma mnóstwo odpowiedzi, oraz jest narzędziem do poukładania świata. Jak, więc podejmować decyzje mądrze, aby osiągnąć szczęście i skuteczność? Pomaga nam w tym neurobiologia. Neurobiologia uzmysławia nam, że pytanie jak być szczęśliwym jest źle zadanym pytaniem. Pytanie poprawne to, jak wykorzystać nasze naturalne umiejętności zarzadzania sobą, informacją i naszym światem. Tak, z badań okazuje się, że posiadamy wszystkie niezbędne umiejętności, aby być szczęśliwym. Walka ze swoja naturą jest złą strategią życia.
  • EGO
    Ego to pojęcie, które wielu z nas kojarzy się negatywnie. Często uważamy, że osoby z silnym Ego są zarozumiałe, zapatrzone w siebie i mają niską empatię. Jednakże, Ego jest jednym z czynników, które wpływają na nasze życie codzienne, a jego rola jest niezwykle ważna. Ego to świadome poczucie własnej tożsamości. Bez niego, nie bylibyśmy w stanie odróżnić siebie od innych ludzi. To dzięki niemu jesteśmy w stanie zrozumieć nasze potrzeby, cele i marzenia. Ego pomaga nam również w procesie kształtowania naszej osobowości, definiowania siebie i postrzegania samego siebie. Jednakże, jak każdy aspekt naszej psychiki, Ego może być źródłem problemów. Silne Ego może prowadzić do nadmiernej pewności siebie, arogancji, braku empatii i konfliktów interpersonalnych. Dlatego ważne jest, aby dbać o równowagę między Ego a innymi aspektami naszej osobowości.
  • ENERGIA ŻENSKA I ENERGIA MĘSKA
    Ciągłe poszukiwanie sensownej harmonii w życiu, doprowadziły mnie do zajęcia się koncepcją energii żeńskiej i energii męskiej. Jak zawsze, zadałem pytanie, czy jest to przydatne i mądre?, oraz skuteczne w życiu osobistym lub zawodowym. Koncepcja energii żeńskiej i energii męskiej wstępnie wydaje się bardzo praktyczna. Przypisanie, określonego zachowywania do płci, pozwala na lepsze określenie swojego miejsca w społeczeństwie, oraz szybsze podejmowanie decyzji. Dodatkowo rozdzielenie zachowania na typowo żeńskie oraz męskie, ułatwia planowanie swojego życia, interakcje z rzeczami, oraz wspiera w trudnych sytuacjach życiowych, Kobieta, zajmuje się sprawami kobiecymi, rozumie świat po kobiecemu, a mężczyzna zajmuje się zachowaniem męskimi i rozumie świat po męsku. Prostota i doskonałość.
  • ASERTYWNOŚĆ.
    Wiele badań i testów uświadamia nam, że umiejętność asertywnego wyrażania emocji, może być podstawą szczęśliwego życia, osiągania sukcesów życiowych a nawet pomocą w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia psychicznego. Asertywność, według wielu badaczy, jest trzecią podstawową reakcją człowieka, obok agresji oraz uległości. Agresja i uległość, to dotychczas najbardziej podstawowe siły naszej motywacji i przetrwania. Miały sens, w zabezpieczaniu naszego bytu przez tysiące lat. Jednak, w naszym stuleciu, są w relacjach mało przydatne, wręcz nieefektywne. Będąc agresywnym, czy też uległym, narobisz sobie wrogów lub staniesz się ofiarą. To słaba technika przetrwania w dzisiejszych czasach.
  • TOKSYCZNE RELACJE
    Byłem toksykiem. Wprowadzałem zachowania trujące, destrukcyjne w relacji. Druga strona, nie była ze mną szczęśliwa, ja nie byłem szczęśliwy. Związek, nie dodawała mi skrzydeł, był frustrująca.
Translate »
X